Bir grup araştırma ekibi dünyanın ilk yapay zeka evren simülatörünü geliştirdi. Bu yapay zeka sayesinde evren hakkındaki bazı konular artık daha belirgin olacak.

Bilim insanları evreni anlamak için güncel teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Bunlar arasında en çok öne çıkanlardan birinin ise bilgisayar simülasyonları olduğunu görebiliyor. Peki bilim insanları neden bu süreci kullanmaya çalışıyor bir bakalım. Öncelikle bu teknoloji sayesinde kozmos hakkında anlaşılması imkansız görünen konular bile daha hızlı ve isabetli bir şekilde açıklanıyor. Normalde en iyi geleneksel yöntemleri bile kullanılsa bu biraz uzun sürebiliyor. Fakat, bu yeni geliştirilen dünyanın ilk yapay zekalı evren simülatörü sayesinde daha doğru sonuçlara sadece birkaç milisaniyede ulaşılabiliyor.

Yapay zeka sayesinde evren nedir

Yapay zeka sayesinde evreni anlamak daha kolay

Araştırma ekibinin paylaştığı bu araştırmaya göre, evrenin yapı oluşumunu tahmin edebilmek için derin bir sinir ağı inşa ediliyor. Bu oluşturulan ağ yöntemi sayesinde evrenin yapısı çok daha hızlı ve doğru bir şekilde tahmin edilebiliyor. Ayrıca yapay zeka zaman içinde öğrendiği bilgiler sonucunda isabetli öneriler sunabiliyor. Bu önerilerle beraber geleneksel yöntemler eskide kalabiliyor. Bu duruma bir adet örnek verecek olursak evrendeki karanlık madde miktarını tahmin etme konusunu gösterebiliriz.

Bu, geliştiricilerin ne yaptığıyla ilgili değil aynı zamanda farklı yerçekimi koşulları altında evrenin evrimini simüle etmenin sonuçlarını göstermenin en güzel yolu olabilir. Araştırma ekibi, çeşitli miktarlarda karanlık madde içeren veriler hakkında Derin Yoğunluk Yer Değiştirme Modeli (D3M) adı verilen sistemi henüz eğitmedi. Ancak AI açıklanamaz bir biçimde bu değerleri sonuçlarından ayırt etmeye göre geliştirilip eğitildi.

Evren çoğunlukla tuhaf ve bilinmezliklerle dolu bir yer. Geliştirilen bu yeni sistemin astrofizikçilere ve araştırmacılara artık evreni daha rahat ve hızlı bir şekilde anlaması yönünde yardımcı olması bekleniyor. Araştırmayı oluşturan bilim ekibinde Suyi He, Yin Li, Yu Feng, Shirley Ho, Wei Chen, Siamak Ravanbakshk ve Barnabas Poczos yer alıyor.

Bir Yorum Yaz

2 − 1 =

Pin It