Foxconn’un kurucusu Terry Gou, Bloomberg’e göre Apple’ın üretimini Çin’den çıkarması gerektiğini söyledi. Gou, Apple’ın Çin’den uzaklaşıp dolaşmayacağına ilişkin bir soruya cevaben, “Apple’ı Tayvan’a gitmeye çağırıyorum” dedi. “Bunun çok mümkün olduğunu düşünüyorum.” Foxconn, Apple’ın Çin’deki Zhengzhou’daki iPhone’larını üreten ana üretim ortaklarından biridir. Yorumlar, aynı gün, Gou’nın 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan Foxconn başkanlığı görevinden istifa edeceğini doğruladığını söyledi. Ayın sonunda, Trump yönetiminin Çin’de üretilen telefon, dizüstü bilgisayar ve tabletlere çok büyük miktarda Apple’ın ürünlerini kapsayacak şekilde yüzde 25 vergi tarifesi getirmesi gerekiyor. Apple, “Apple’ın ABD’nin ekonomik katkısının azalmasıyla sonuçlanacağını” ve “küresel rekabetçiliğin ağırlığını artıracağını” iddia ederek ürünlerinin bu tarifelerden çıkarılmasını istedi. 

Çin’in Apple’ın üretiminin bir kısmını Çin’den çıkarmakla ilgilendiği bildirilmesine rağmen, yine de Tayvan’a gelmediği bildiriliyor. Bu haftanın başlarında, raporlar Foxconn da dahil olmak üzere tedarikçilerinden, üretiminin yüzde 15 ila 30’unu ülke dışına taşımanın fizibilitesini araştırmasını istediğini belirtti. Ancak, o zaman, Hindistan ve Vietnam’ın en muhtemel seçimler olduğu, ardından Meksika, Endonezya ve Malezya’nın olduğu bildirildi.

Daha önce, başka bir Foxconn yöneticisi olan Young Liu, şirketin bu şirkete sahip olduğunu söyledi. ABD dışındaki tüm iPhone’ları Çin dışında üretmek için üretim kapasitesi.

Bir Yorum Yaz

19 + 17 =

Pin It