Özellikle yaz döneminde sivrisinek sayılarının artması oldukça sinir bozucu olabiliyor. Peki neden sivrisinekler bazı insanları daha çok seviyor?

Sivrisineklere karşı bazen ne kadar önlem alsak da etkili olmadığını görüyoruz. Bunun nedenlerini araştıran bilim insanları, sivrisineklerin neden bazı insanları daha çok sevdiğini ortaya koyuyor. Bu durumu kişisel algılamayın ama sivrisinekler karbondioksit miktarına göre hayvanları ya da insanları ısırıyor. Yani normal şartlarda oksijen alıp karbondioksit veren canlıların birçoğu sivrisinekler için bir akşam yemeği ziyafetine dönüşüyor. Sivrisinekler karbondioksit verdiğimiz zaman ortaya çıkan kokuyu alarak “ısırık avına” çıkıyor.  Kapladığınız alan ne kadar artarsa dışarıya saldığınız karbondioksit miktarı da o kadar artıyor.

Bu aslında sivrisineklerin neden çocukları daha az ısırdığını ortaya koyuyor. Bunun yanında egzersiz yapıyorsanız daha fazla karbondioksit soluyacaksınız, ancak bu sivrisineklerin sizdeki karbondioksit kokusunu almasını da engelleyecek. Bu nedenle sivrisineklerin hedefinden uzaklaşmış oluyorsunuz. Sivrisinekler koku ile ısıracakları canlıları buluyorlar. Ancak bazı araştırmalara göre, insanların giydiği açık renkli ve koyu renkli giysiler de sivrisineklerin ısıracağı kişiyi seçmesinde etkili olduğu düşünülüyor. Hatta araştırmacılar koyu renkleri tercih eden insanların daha kolay yem olduklarını düşünüyor ancak pratikte açık renkli giysiler giyenler de ısırılabiliyor.

Sivrisineklerin sizi tercih etmesinde kokunuzun nasıl olduğu da önemli

Yapılan başka bir araştırmaya göre, sivrisinekler canlıların kokularına göre de onları ısırıyor. Her canlıda çeşit çeşit bakteri bulunuyor. Sivrisinekler de bunların kokularına göre, sabah kahvaltısını ya da öğlen yemeğini seçiyor. Sivrisineklerin türlerine göre tercih ettiği canlının niteliği de değişebiliyor. Bu nedenle kesin bir yorumda bulunmak oldukça güç ancak, alkol alan bir insan ile alkol tüketmeyen insan arasında da sivrisinekler nezdinde fark oluyor. Kan grubu ve terleme faktörleri de sivrisineklerin avlarını seçmesinde önemli değişkenler olduğu biliniyor.

Sivrisinek ısırığı neden bu kadar çok kaşınıyor?

Sivrisinek ısırdığında kızaran ve gerçekten çok kaşınan küçük bir noktaya sahip oluyorsunuz. Kaşıdıkça daha çok kaşınan bu minik kızarıklığın nedeni sivrisinek ısırdığında ısırdığı bölgede bıraktığı “tükürüğe” alerjinizin olması. Bu bölge alerjinizin derecesine göre daha çok ya da az kaşınıyor. Bağışıklık ile de doğru orantılı olduğu için bağışıklığınızın düşük olması da kaşıntının şiddetinin artmasına neden oluyor.

Bir Yorum Yaz

14 − 7 =

Pin It